A new session of the Standing Committee of the provincial Party committee list of Shanxi provincial Party Secretary Luo Huining announced the original title: Luo Huining was elected secretary of the CPC Shanxi Provincial Committee Xinhua Taiyuan in November 5,   Luo Huining CPC Shanxi Provincial Committee of the Eleventh Plenary Session of the November 5th election as the first Secretary of the provincial Party committee, Huang Xiaowei, Lou Yang (female) as Deputy Secretary of the provincial Party committee, was elected to the Standing Committee of the provincial Party committee Gao Jianmin, Sun Shaocheng, Wang Wei, Sheng Maolin, Ren Jianhua, Luo Qingyu, Zhang Jifu, Wang Qingxian, Lian yi. CPC Shanxi Provincial Commission for Discipline Inspection of the Eleventh Plenary Session of the first election for the provincial Commission for Discipline Inspection Ren Jianhua, Chen Xuedong, Hao Quan, Meng Xiao, deputy secretary of the provincial Commission for Discipline inspection. (end) Luo Huining Luo Huining resume Luo Huining, male, Han nationality, born in October 1954, Zhejiang Yiwu people, in September 1970 March 1982 to join the Communist Party, Chinese, postgraduate degree, graduated from Anhui University, University of Science and Technology of China, Renmin University of China, received a Bachelor of Economics, management science master, PhD in economics. Former Anhui foreign economic and Trade Commission deputy director, the introduction of technology import and export department deputy director and director. In 1993 03, he served as deputy director of Anhui Province Economic and Trade Commission deputy director of the office of foreign trade and economic cooperation, deputy secretary of the party in 1995 04 he served as Deputy Secretary General of the Anhui provincial government, director of the general office of Anhui provincial government in 1997 01 months as Secretary General, office of the party secretary of Anhui province in 1998 02 months to October 1999, Chaohu committee secretary of Anhui provincial Party Committee Propaganda Department Minister of Anhui in December 1999 as Minister of provincial Party Committee Propaganda Department in 2003 04 months in December 2004, deputy secretary of the Qinghai provincial deputy secretary of Qinghai provincial Party committee, the provincial Party School in December 2009, he served as Deputy Secretary of Qinghai provincial Party committee, the provincial Party Secretary in 2010 01 he served as Deputy Secretary of Qinghai provincial Party committee, provincial governor and party secretary in 2013 03 was appointed secretary of the Qinghai provincial Party committee in 2013 04 months Qinghai provincial Party Secretary, director of the provincial people’s Congress 2016 06, served as secretary of the CPC Shanxi Provincial Committee, Qinghai Provincial People’s Congress Standing Committee of the Central Committee of the alternate member of the Central Committee of the eighteenth. Lou Yangsheng resume Lou Yangsheng,   male, Han nationality, born in October 1959, Zhejiang Pujiang people, joined the Communist Party in November 1981 China, to work in August 1976, graduated from the Zhejiang University College of Business Administration MBA, postgraduate degree, master of business administration. From August 1976 to March 1978, seven in Zhejiang province Pujiang County commune youth; from March 1978 to January 1982, Zhejiang Teachers College of mathematics professional learning; from January 1982 to February 1984, Zhejiang province Longyou Longyou county middle school teachers; February 1984 to December 1984, the Communist Youth League of Zhejiang province Longyou county Party Secretary; from December 1984 to January 1986, deputy secretary of Zhejiang province Longyou County District League hockey county Party Secretary Jun;相关的主题文章: